Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Statut

Po wielu latach doświadczeń i eksperymentach z różnymi formami władzy w grupie, ostatecznie doszliśmy do wniosku iż czas zmienić formę prowadzenia Grupy Eisen Ruoth i przestawić ją z systemu wodzowskiego w o wiele bardziej demokratyczną strukturę chmurową. Dlaczego tak? Z bardzo wielu powodów:

1. Starzejemy się. Ogólnie ludzie mają coraz więcej obowiązków, coraz trudniej jest jednoznacznie się deklarować na np. wyjazdy.

2. Wraz ze starością przychodzi doświadczenie. Praktycznie wszyscy w grupie mają sporo wyjazdów na koncie, znika więc sens istnienia mocnej władzy centralnej.

3. Większość wyjazdów jest kilkuosobowa. Efektywniej jest jeśli w organizację angażują się osoby nimi zainteresowane.

4. Nie mamy czasu na szkolenie nowych i ciągłe szlifowanie ich podstaw. Efekt tego i tak jest niewielki bo większość z grupy odpada, my zaś musimy angażować nasz czas treningowy którego i tak nie mamy wiele.

Dlatego wprowadzamy co następuje:

1. Wstrzymujemy całkowicie przyjmowanie i szkolenie nowych członków. Grupa staje się grupą zamkniętą z nielicznymi wyjątkami. Do grupy mogą powrócić osoby które:
- wcześniej się udzielały ale z jakichś powodów musiały zawiesić członkostwo o ile ich poziom przy reaktywacji nie będzie odstawał wyraźnie od reszty grupy
- ludzie skoligaceni z członkami – bracia, siostry, kuzyni, partnerzy życiowi oraz dzieci :)
- do grupy możemy przyjąć kogoś spoza tego grona jeśli któryś z członków zdecyduje się wziąć takiego człowieka na podopiecznego. I sorki ale nie mówię tu o panu Zdziśku poznanym w parku na jabolu ;) Jeśli już wprowadzamy znajomych to dobrych znajomych za których dana osoba ręczy. Szkoleniem takich osób zajmują się wszyscy, przede wszystkim zaś opiekun. Osoby z tego grona muszą zaliczyć minimum 3 wyjazdy z grupą w ciągu roku aby uzyskać status członka w tym jeden wyjazd zimowy.
- do grupy mają wejście osoby już bawiące się w rekonstrukcję posiadające strój, wiedzę i umiejętności, a chcące np. zmienić grupę albo się przyłączyć do innej epoki. Tutaj wszystko rozstrzygamy indywidualnie w zależności od osoby.

Każda z wymienionych nowych osób wymaga akceptacji jeśli z jakichś powodów jej wejście do grupy można uznać za kontrowersyjne. W przypadku osób z rekomendacji głosowanie zawsze jest wymagane, w przypadku reszty odbywa się na wniosek tzn. stawiamy wniosek o przyjęcie człowieka jako drużynnika i jeśli pojawia się sprzeciw głosujemy. Na sprzeciw jest 2 tygodnie czasu, może go zgłosić każdy członek ale decyzję podejmuje Rada w głosowaniu.

2. Zamiast składek comiesięcznych w razie potrzeby będziemy robić składki celowe ogólnobractwowe albo celowe w pewnej grupie ludzi czyli np. wojownicy zrzucają się na rzeczy do treningu walki itd. ale już zakup namiotu to zrzuta ogólna.

3. Fiolnir pozostaje dysponentem sprzętu bractwowego. Jeśli ktoś chce gdzieś sprzęt zabrać na wyjazd to go o tym informuje a potem go mu oddaje w najlepszym stanie jak to możliwe czyli np. namiot wysuszony, gar umyty itd. Jak jest kilka wyjazdów w jednym terminie trzeba się dogadać co kto bierze :)

4. Forum oczywiście zostaje i dostęp do niego mają tylko członkowie. Zarówno Fiolnir jak i członkowie Rady zachowują uprawnienia moderatorskie przy czym forum staje się od dziś strukturą chmurową tzn. służy przede wszystkim wolnej wymianie informacji. To wy je współtworzycie dlatego zakładajcie tematy, kłóćcie się merytorycznie i do woli :) Musimy sobie wzajemnie pomagać i odpowiadać na pytania. Każdy w drużynie powinien dbać o podnoszenie swojej wiedzy.

5. Fiolnir jako dowódca przestaje załatwiać i organizować wyjazdy. Członkowie sami szukają imprez, wrzucają temat na forum, zbierają chętnych i wysyłają zgłoszenie z maila ogólnego lub swojego prywatnego. Dzięki temu mniej będzie roboty administracyjnej i papierkowej i ludzie zainteresowani wyjazdem sami o siebie zadbają w swoim jak najlepiej pojętym interesie.

6. Do załatwiania spraw oficjalnych takich jak pokazy itd. zostało utworzone specjalne konto e-mail do którego dostęp mają wszyscy obecni członkowie Rady Starszych. Jeśli ktoś spoza Rady by np. znalazł opcję pokazową i chciałby sam to zorganizować to też może to zrobić przy czym Rada musi być poinformowana. Co istotne – pierwszeństwo na pokazach mają członkowie ER, a wśród nich osoby dysponujące najlepszym sprzętem.

7. Na wyjazdach do 8 osób nie ma dowódcy. Wszyscy są równi i muszą współpracować opierając się na zasadach wzajemnego szacunku. Osobą decyzyjną jeśli sytuacja tego wymaga jest ten kto był zgłoszony organizatorom jako osoba decyzyjna, chyba że jest postanowione inaczej. W takiej sytuacji osoba organizująca dany wyjazd odpowiada tylko za uzgodnienia na linii grupa-organizatorzy czyli np. zgłasza przybycie, ogarnia miejsce na namioty, pilnuje porządku itd. Byliśmy na takiej masie wyjazdów, że każdy wie co zrobić trzeba i dlaczego :) Na wyjazdach powyżej 8 osób jest dowódca którym zostaje jeden z członków Rady o ile taki jest obecny, a jeśli takiego nie ma wybieracie go spośród was albo sam się pojawia. Na takich wyjazdach pojawia się też oddelegowany kwatermistrz, który dba o porządek w obozie.

8. Rezygnujemy z wodzostwa, Fiolnir staje się członkiem Rady Starszych z głosem takim samym jak cała reszta. Pozostawiony mu jest głos decydujący w sprawie rozwiązania ER i prawo veta w sytuacjach ekstremalnych. To pomijając decyzje podejmowane będą większością ze składu (Fiolnir, Radochna, Czubek, Mariusz, Sulik). Rada decyduje o przyjęciu nowych członków i wyrzuceniu starych większością 4/5, a w innych sprawach większością 3/5. Rada na potrzeby głosowań itd. utrzymuje swój dział zamknięty na forum. Członkowie Rady mogą być usunięci większością 2/3 przy czym Fiolnir musi głosować za usunięciem członka. Veto Fiolnira powoduje upadek wniosku o odwołanie. Podobnie wygląda kwestia mianowania kogoś do Rady – potrzeba 3 głosów w tym Fiolnira. Jeśli stosunek głosów wynosi 2-2 i nie ma szans na porozumienie wtedy głos Fiolnira jest decydujący.

9. Utrzymujemy insygnia drużynowe, jednakowe malowanie tarcz itd. ale sprawę waszej współpracy z innymi grupami uważamy za całkowicie otwartą, czyli w praktyce każdy członek ER może wyjeżdżać z kim chce, należeć gdzie chce i działać w wielu grupach na raz (zwłaszcza, jeśli robią one inne epoki) bez ograniczeń o ile nie prowadzi to do problemów dla ER. Struktura chmurowa ma z czasem przeistoczyć grupę w wolne zrzeszenie doskonałych rekonstruktorów w stylu Wayfarers tak, że wszelki rozwój w strukturach naszych lub cudzych jest godny pochwały :) O przyłączeniu się do innej grupy trzeba poinformować.

10. Grupa przestaje prowadzić oficjalną politykę, każdy członek dogaduje się i odpowiada za siebie przy czym w razie np. pokazów pierwszeństwo mają ludzie od nas. Znika też rejonizacja. Struktura chmurowa bez problemu radzi sobie z tym aby ER miało członków na całym świecie którzy pojawiają się na wyjazdach.

Statut zredagował: Fiolnir przy pełnym poparciu Rady Starszych. Wszedł w życie z dniem 18 marca 2012